ARCHIWUM:ARCHIWUM - ROK 2009

SPOTKANIE OPŁATKOWE W WARSZTACIE TERAPII ZAJĘCIOWEJ
„Narodzi się Jezus Chrystus zagości w naszych domach, znajdzie szczególne miejsce w naszych sercach, a miłość radość, pokój i więź rodzinna się umocnią”

MAGICZNY DZIEŃ W WARSZTACIE TERAPII ZAJĘCIOWEJ
Andrzejki to wyjątkowa noc w roku, kiedy możemy zajrzeć w swoją przyszłość. Pod wpływem magicznych mocy, zwykły obierek z jabłka rzucony za siebie objawi nam pierwszą literę imienia partnerki lub partnera, a wosk przelany przez dziurkę od klucza, przyniesie odpowiedz na pytania dotyczące najbardziej osobistych spraw. Dzisiaj andrzejki to przede wszystkim dobra zabawa i okazja do spotkań w gronie przyjaciół.

ROZSTRZYGNIĘCIE POWIATOWEGO KONKURSU LITERACKIEGO DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna imienia Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie zorganizowała siódmą edycję Powiatowego Konkursu Literackiego dla Osób Niepełnosprawnych pod nazwą ”Wyprawy literackie”.

LISTOPADOWA ZADUMA
Chociaż mijają dni, tygodnie, miesiące, lata, to niektórym z nas wciąż trudno pogodzić się z odejściem naszych bliskich.

KONCERT SIEWCÓW LEDNICY W WĄBRZEŹNIE
W wąbrzeski kalendarz imprez kulturalnych na stałe wpisał się już Przegląd Pieśni Religijnej ”Sakrosong”. W tym roku w ramach projektu ”Motywy religijne w muzyce, plastyce i fotografii” Wąbrzeski Dom Kultury zorganizował konkurs fotograficzny i plastyczny pod hasłem ”Śladami budowli sakralnych”.

ZAGRANICZNI GOŚCIE W WARSZTACIE TERAPII ZAJĘCIOWEJ
Na początku października Wąbrzeźno odwiedziły dwie grupy mieszkańców niemieckiego miasta Syke. Wycieczka po Polsce miała na celu pogłębienie przyjaźni pomiędzy partnerskimi miastami.

SPORT I INTEGRACJA
Każda Spartakiada Osób Niepełnosprawnych to zmagania sportowe którym towarzyszy zdrowa rywalizacja wspólna wesoła zabawa jest to również okazja do nawiązania nowych znajomości i integracji.

PODSUMOWANIE IMPREZY SPORTOWO – REKREACYJNEJ
16 września 2009 r. w Zakładzie Aktywności Zawodowej – Kręgielnia „Mango” odbył się turniej gry w kręgle dla 24 zawodników na wózkach inwalidzkich z regionu. W związku z tym postanowiliśmy poprosić o rozmowę podsumowującą Panią Martę Kowaliszyn, która jest prezesem Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski.

LETNIA WYPRAWA WARSZTATOWICZÓW
Lato to pogoda, radość i wyjazdy wakacyjne. Nasze przygody i podróże rozpoczęliśmy w końcu czerwca, gdy mogliśmy pojechać na wycieczkę organizowaną przez Warsztat Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie do Augustowa i Wilna. Śliczna pogoda, nasza radość cudowne widoki, wzruszające miejsca, o których opowiadali nam przewodnicy to dla nas chwile szczęścia. W tym roku byliśmy w Gietrzwałdzie – Sanktuarium Maryjnym do którego licznie przyjeżdżają pielgrzymi. Szlakiem papieskim jeździliśmy po Augustowie, Puszczy Augustowskiej, Studzienicznej i Sejnach, nad Wigrami, Czarną Hańczą.

SPORTOWE SPOTKANIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W KOWALEWIE POMORSKIM
Słoneczna pogoda, świetna atmosfera, wspaniała zabawa sprawiły, że w tym roku do Kowalewa Pomorskiego przyjechało ponad 300 uczestników z 26 pobliskich miejscowości, wśród których znaleźli się kibice, którzy licznie przybyli by wspierać swoje drużyny. Jednak najważniejszy był uśmiech na twarzach osób niepełnosprawnych, dla niego warto było tu przyjechać. Uczestnicy spotkania rzucali do dzika natomiast wózkowicze pokonywali tor przeszkód.

DZIEŃ DZIECKA W WTZ
Tym razem w poniedziałek 1 czerwca 2009 roku Rada Uczestników WTZ z okazji Dnia Dziecka zorganizowała imprezę sportowo – rekreacyjną. Choć pochmurna i deszczowa pogoda za oknem nie nastrajała nas optymistycznie, organizatorzy przygotowali moc atrakcji: liczne konkursy z nagrodami, poczęstunek.

NIEPEŁNOSPRAWNI ARTYŚCI POZDRAWIAJĄ BRODNICĘ
XII Ogólnopolski Festiwal Artystyczny Osób Niepełnosprawnych tu każdy ma okazję zaprezentować się na scenie. Nie liczy się tak bardzo, czy ktoś ma talent. Ważne, że chce się pokazać. To dla osób niepełnosprawnych czasem jedyna szansa, by zaprezentować przed publicznością swój talent aktorski i poczuć się jak prawdziwa teatralna gwiazda.

DZEŃ MATKI W WTZ
Corocznie w maju w naszym Warsztacie Terapii Zajęciowej odbywa się uroczystość z okazji Dnia Matki. W tym roku odbyła się ona dnia 25 maja. Na wstępie Pani Kierownik Marta Kowaliszyn ciepłymi słowami przywitała naszych wyjątkowych gości i zaprosiła wszystkich do uczestnictwa we mszy świętej w intencji opiekunów osób niepełnosprawnych.

„KAŻDY BYŁ ZWYCIĘZCĄ W SPARTAKIADZIE SPRAWNYCH INNACZEJ W RYPINIE”
Osoby niepełnosprawne z całego regionu już po raz kolejny poprzez wspólną zabawę stworzyli zdrową rywalizację sportową, chętnie pokonywali wszelkie bariery i udowodnili, że niepełnosprawność nie musi być przeszkodą w uprawianiu sportu, a ich zmagania nagradzane były punktami, brawami, medalami oraz nagrodami.

UCZESTNICY WTZ W FUNDACJI DUCHA
Jak co roku Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie wraz z opiekunami uczestniczyli w mszy polowej organizowanej przez Fundację Ducha w Toruniu. Doroczną mszę polową w intencji osób chorych i niepełnosprawnych a także ich opiekunów odprawiało sześciu kapłanów.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ GODNOŚCI OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ W BYDGOSZCZY
Ten wyjątkowy dzień powinien zwrócić uwagę na szczególną grupę ludzi niepełnosprawnych. Ludzie powinni, na co dzień zacząć dostrzegać nas i traktować tak samo jak osoby zdrowe, ponieważ my niepełnosprawni też mamy swoje ogromne osiągnięcia, plany i marzenia.

WYCIECZKA DO NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO W WARSZAWIE
Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowejw Wąbrzeźnie w trakcie codziennych zajęć terapeutycznych uczą się jak dysponować i oszczędzać pieniądze. Podczas robienia zakupów, poznają wartość pieniądza, nominały banknotów i monet.Dnia 27.04.2009r. delegacja z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie wraz z uczniami Zasadniczej Szkoły Zawodowej i opiekunami wybrali się na wycieczkę do Stolicy.

TRADYCYJNA WIELKANOC
Jak co roku w czasie przed świątecznym w pracowniach Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie wykonywane były przepiękne rękodzieła, stroiki i dekoracje. Ich symbolika nawiązywała do Świąt Wielkanocnych.

SPORTOWA INTEGRACJA NA BASENIE
Na Krytej Pływalni Miejskiej im. Pawła Bączyńskiego w Wąbrzeźnie 15 kwietnia 2009 roku już po raz IV odbyła się impreza sportowo - rekreacyjna dla osób z niepełnosprawnością pod nazwą „Radosny Plusk - wśród nas nie ma przegranych”. Organizatorami zawodów sportowych było Wąbrzeskie Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski i Warsztat Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie.

URODZINY TARY
Piątek 20 marca 2009 roku w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie zostało zrealizowanie kolejne przedstawienie w wykonaniu uczestników WTZ.

DZIEŃ KOBIET W WTZ
Kobieta jest ozdobą, każdego mężczyzny bez niej na świecie na pewno byłoby nudno. My mężczyźni raz w roku 8 marca mamy możliwość podziękować i odwdzięczyć się naszym paniom za ich urok osobisty za to, że wytrzymują nasze męskie humory opiekują się nami zawsze służą nam pomocą i wsparciem.

KOLORY TĘCZY
Dnia 5 marca 2009r Grupa uczestników WTZ wybrała się do Muzeum „Mówią Wieki” w Wąbrzeźnie. W tym dniu została otwarta wystawa pt ”Szkło” Moniki Wąs.

GOŚCIE Z NIEMIEC W WTZ
Zwiedzanie miasta, nawiązanie bliższej przyjaźni i wymiana doświadczeń to cele nieoficjalnej wizyty członków koła Przyjaźni Wąbrzeźno – Syke. Pod koniec lutego w Wąbrzeźnie gościła trzyosobowa delegacja z Niemiec.

Światowy Dzień Chorego
11 lutego to dzień, w którym uczestnicy wraz z panią kierownik i terapeutami WTZ w Wąbrzeźnie uczestniczyli w uroczystej mszy św. z okazji światowego dnia chorego.

Walentynki – święto zakochanych
14 lutego jak co roku swoje święto obchodzą wszyscy zakochani. Nosi ono nazwę „ Walentynki” , która pochodzi od imienia – świętego Walentego patrona zakochanych. Ten zwyczaj przywędrował do nas z Ameryki.

Dziewięciolecie WTZ
We wtorek 3 lutego 2009 roku Warsztat Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie obchodził dziewiątą rocznicę swojej działalności. W tym roku spotkaliśmy się w bardziej kameralnym gronie składającym się z uczestników i pracowników WTZ oraz ze specjalnych gości.

SPOTKANIE PRZY ŻŁÓBKU
13 stycznia 2009 roku wyszliśmy do kościoła na spotkanie przy żłóbku. Przywitał nas ksiądz Proboszcz Jan Kalinowski. Wspólnie śpiewaliśmy kolędy, modliliśmy się przy żłóbku i bocznym ołtarzu, który niedawno został pięknie odnowiony.

WYJAZD DO GOLUBIA DOBRZYNIA
W piątek 23 stycznia 2009 roku pięcioosobowa grupa uczestników WTZ wraz z Panią Małgorzatą Burchardt wybraliśmy się do Szkoły Rycerskiej w Golubiu Dobrzyniu.

NOWA PRACOWNIA WTZ
Niedawno w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Wąbrzeźnie została utworzona nowa pracownia pod nazwą Warsztat Edukacji i umiejętności społecznych. Opiekunem tej grupy jest Pani Sylwia Dunajska.